Přírodní parky a rezervace

Paraguay věnuje značnou pozornost ochraně životního prostředí. Vládní i soukromé organizaci uskutečnily již několik významných projektů přispívajících k zachování paraguayského přírodního bohatství.
Od roku 1987 probíhá program zaměřený na zachování, ochranu a obranu přírodních zdrojů v dosud neporušených oblastech. V rámci tohoto programu bylo vytvořeno více než 20 chráněných oblastí od národních parků až po soukromé rezervace.

Národní parky - vodopády Iguazú

Vodopády Iguazú obklopují dvě přírodní rezervace: brazilský Národní park Iguazú a argentinský Národní park. Oba byly založeny ve třicátých letech tohoto století, rozkládají se na území 245 000 hektarů. V rezervacích se vyskytuje množství vzácných rostlin: bromélie, orchideje, liány, luskoviny, cedry, mahagonové stromy, araukárie, cesmíny, a živočichů: tukani, kolibříci, papoušci, jaguáři, pumy, jeleni, kapybary … Národní praky Iguazú byly roku 1986 zařazeny na seznam UNESCO "Dědictví lidstva".

Rezervace Yacutinga Lodge

Rezervace Yacutinga Lodge se nachází daleko od civilizace, v samém nitru pralesa. Návštěvníkům nabízí ideální kombinaci turistického komfortu a neporušené přírody. Areál o rozloze 1700 akrů je umístěn v blízkosti argentinského Národního parku Iguazú a zahrnuje mimo jiné i 5km pobřeží řeky Iguazú. Veškerá turistická zařízení v rezervaci byla vybudována s maximálním ohledem na životní prostředí a místní kulturu. Základní služby - elektřina, studená a teplá voda, pitná voda, plyn a odstraňování odpadů jsou realizovány pomocí nejmodernějších alternativních technologií (solární a větrná energie, hydraulické systémy zachycování dešťové vody etc.)

V rezervaci se nacházejí suity s vlastní koupelnou, 3 restaurace, společenské místnosti, výškové observatoře a lesní naučné stezky. Návštěvníkům jsou k dispozici nejrůznější specializované služby, z nichž nejproslulejší je pozorování místní fauny v doprovodu zkušeného průvodce a plavba kánoí po řekách uvnitř rezervace.

Yacutinga Lodge se nachází 90 minut cesty od vodopádů Iguazú, vlastní přístup do areálu je možný po absolvování 20ti minutové plavby po řece Iguazú.

Vodopády Moconá / Yucumá

Téměř neznámé, nádherné vodopády Moconá se nachází uprostřed oblastního parku Moconá. Skalní čedičový útvar je 120 milionů let starý, zabírá území o rozloze 3 km2. Říční vody spadají z dvacetimetrové výšky do 60 metrů hlubokého kaňonu. Křehký ekosystém zahrnuje vzácné stromy, keře, popínavé liány, epifity, ohrožené druhy savců, ptáků a ryb. Prohlídku parku je nejlépe realizovat terénním automobilem.

Národní park Defensores del Chaco

Tento národní park se nachází přibližně 750 km od hlavního města v oblasti Chaco, jeho rozloha je 780. 000 hektarů. Široká rovina s jedinou vyvýšeninou León je pokrytá nízkými kebračovými lesy.

Národní park Cerro Corá

Národní park Cerro Corá o rozloze 12.038 hektarů se nachází přibližně ve vzdálenosti 500 km od hlavního města v oblasti Amambay. V pahorkaté oblastii s údolími s nízkou vegetací jsou četné řeky a potoky, archeologická naleziště a jeskyně s malbami. Park je také místem, kde během války s Trojaliancí zahynul Mariscal López.

Národní park Ybicui

Ybicui, 5000 hektarů velký národní park, se rozkládá v oblasti Paraguarín, ve vzdálenosti 150 km od hlavního města. V parku můžeme obdivovat četné vodní kaskády, potůčky, laguny, lesy, pastviny a skliska. V aeálu parku Ybicui se nacházi zbytky první jihoamerické železárny "La Rosada", v místním muzeu je vystavené historické nářadí a nástroje.

Rezervace Mbaracayu
Tato nádherná rezervace, umístěná v oblasti Canindeyú na rozloze 61.979 hektarů, ukrývá jeden z posledních subtropických atlantických lesů s vlhkým vnitrozemským charakterem v Jižní Americe.

Rezervace a muzeum Moisés Bertoni

Moisés Bertoni, známý pod předzdívkou Moudrý Bertoni, byl švýcarský botanik, který zasvětil značnou část svého života studiu paraguayské fauny a flóry. Dům na břehu řeky Paraná, ve kterém na konci 19. století se svou rodinou bydlel, je dnes muzeem Bertoni. Zde napsal a také vytiskl několik knih, prováděl pozorování klimatu a ekosystému. Neustále udržoval kontakt s významnými kulturními centry, jak dokazují vystavené předměty, určené k vědeckému pozorování. V muzeu je možné vidět také Bertoniho knihovnu, sbírku plazů, hmyzu a zvířecích kostí. Z budovy je nádherný výhled na řeku Paraná, okolí bylo prohlášeno biologickou rezervací, ve které se kromě mnoha paraguayských rostlin vyskytují také exotické druhy, dovezené Bertonim z Evropy.

Muzeum Moises Bertoni se nacházi přibližně hodinu cesty lodí od Puerto Meira (Foz de Iguazú).

SALTOS DE PIRARETÁ

Jedny z nejhezčích vodopádu v zemi, jejich krištálové vody se ukrývají uprostřed bujné vegetace. (80 km od Asuncionu)
Přírodní parky a rezervace
Přírodní parky a rezervace
Přírodní parky a rezervace
Přírodní parky a rezervace
Přírodní parky a rezervace
 
Honorární konzulát Republiky Paraguay